Най-благоприятното време за засяване на зимния чесън на открит терен е средата на есента. Конкретният момент зависи от климата на вашия регион – но приблизително от 10 октомври до 10 ноември. От засаждането на зимния чесън до настъпването на постоянните слани трябва да минат най-малко 3 седмици. В противен случай скилидките не ще успеят да се вкоренят.
Как да изберем подходящо място и почва за зимния чесън?
Правилното местоположение и добрата подготовка на почвата са задължителни за високия добив на чесън. Зимният чесън трябва да се засажда на високо, равно и добре осветено място. На ниско скилидките чесън ще се преовлажнят и изгният. А на сянка растенията може да се разболеят.
Голямо значение за чесъна имат предшествениците. Той вирее много добре след бобови култури, тикви и краставици, пипер, домати и ранно зеле. Не засаждайте чесън след лук, картофи, моркови, цвекло и други кореноплодни зеленчуци.
Лехите се поставят в направление север-юг. Това ще осигури на растенията равномерно и правилно осветление през следващата година. Добавяте на 1 кв. м: 2 кофи компост, листна пръст и пясък, кофа дървесна пепел, 2 с. л. двоен суперфосфат и 1.5 с. л. калиев сулфат.
Засаждане и отглеждане на зимен чесън: Кога и как?
Прекопавате добре цялата площ на дълбочината на права лопата (бел, казмá). Оформяте леха с височина поне 30 см. Заравнявате добре земята с гребло и поливате обилно цялата леха. Така ще помогнете на почвата да се утаи по-бързо.
След това я оставяте 4 дни за естествено утаяване и чак тогава започвате да засаждате зимен чесън. Това е необходимо, защото, ако незабавно засеете скилидките в свежа почва, тя ще ги увлече на дълбочина и те ще потънат толкова дълбоко, че физически не ще успеят да поникнат.
Отделете най-големите скилидки от главата чесън точно преди засаждането. Ако извършите тази операция предварително, отделните скилидки може да изсъхнат и да не образуват корени.
За предотвратяване на заболявания е добре да потопите скилидките в разреден калиев перманганат за 30 минути. После можете да поставите скилидките 20 минути в специален разтвор за образуване на корени. След като завършите обработката на посадъчния материал, го слагате върху суха кърпа на топло място за 40-50 минути.
Преди саденето очертайте схема за засаждане. Разстоянието между растенията е 9–12 см, а между браздите 20–25.
Първа стъпка. Разрохквате добре почвата в градинската леха и правите бразди, дълбоки 7–9 см (в зависимост от големината на скилидките) според предвидената схема.
Втора стъпка. В дъното на браздата насипвате 2 см пясък, смесен с дървесна пепел.
Трета стъпка. Засаждате скилидките чесън в браздите строго с дъното надолу, а не наклонени. Така по-бързо ще се вкоренят.
Четвърта стъпка. Засипвате добре браздите с пръст и уплътнявате почвата с ръце.
Колко чесън може да се яде най-много на ден?
Пета стъпка. Ако почвата в лехата е суха, поливате засадения чесън с топла вода - 1 лейка на 1 квадратен метър. Но, ако почвата е мокра, няма нужда от поливане.
Шеста стъпка. Мулчирате засадения зимен чесън със свежо окосена трева или слама.
Подготовка за зимата. След настъпването на стабилни отрицателни температури, мулчирате със сухи листа на слой от 30 см. Когато температурата падне до минус 15 градуса, поставяте отгоре един слой смърчови клони.
Важно: изберете правилното време за засаждането на зимния чесън! Засадите ли го твърде рано, тогава под въздействието на високи температури той ще започне да расте още тази есен и ще умре със сигурност през зимата. Ако пък закъснеете със засаждането, скилидките чесън не ще успеят да се вкоренят добре и може да измръзнат през зимата.
Засадете чесъна, когато температурата на въздуха е стабилна между +10 и +12 градуса. Да повторим: до първите слани да остават поне 3 седмици!